Šeštadienį, birželio 8 d., Čekoniškių verbų ir buities seklyčioje susitiko Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijos puoselėtojai, kurie diskutavo ir tarėsi dėl rengiamos paraiškos Vilniaus krašto verbą įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą.
Susitikimo tikslas buvo kartu su bendruomene išgvildenti Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijos išsaugojimo ir plėtros veiksmų planą, reikalingą rengiant paraišką dėl verbų įtraukimo į UNESCO reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Susirinkusiuosius pasveikino Vilniaus rajono savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė. Anot jos, pretendavimas į pasaulinį UNESCO pripažinimą yra didelė atsakomybė, reikalaujanti kruopštaus pasirengimo, glaudaus tarpinstitucinio ir visuomenės bendradarbiavimo.
„Per dešimtmečius verbos rišimo tradicija yra neatsiejama Vilniaus rajono kultūrinės aplinkos dalis. Ji atspindi mūsų krašto unikalumą, čia gyvenusių ir gyvenančių žmonių pagarbą šiam amatui, papročiams.
Startavę parengiamieji paraiškos teikimo darbai liudija svarbų dalyką: kad šis liaudies menas yra gyvas, puoselėjamas bei rūpi ne tik tų verbų rišėjoms, bet ir didelei mūsų visuomenės daliai. Visi kartu susitelkę, siekiame bendro tikslo – išsaugoti ir perduoti šią vertybę ateities kartoms, kad ji ir toliau stiprintų mūsų bendruomenės ryšius“, – kalbėjo vicemerė E. Tamošiūnaitė.
Vicemerė pridūrė, kad verbos įtraukimas į UNESCO paveldo sąrašą pristatytų pasauliui Vilniaus krašto išskirtinumą, prisidėtų prie jo kultūrinio identiteto stiprinimo, skatintų gyventojus dar labiau didžiuotis unikaliu savo krašto paveldu.
Susitikimą moderavo Barbara Stankiewicz − Mykolo Romerio universiteto docentė, Anna Pilarczyk-Palaitis − Vytauto Didžiojo universiteto Socialinės antropologijos centro doktorantė ir žurnalistė, Gustaw Ferdynand Juzala-Deprati − Vilniaus universiteto dėstytojas ir Gražina Golubovska − Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sporto ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė.
Koučingo specialisto Valdemaro Chmelevskio pagalba buvo atlikta galimybių ir pavojų apžvalga – SWOT analizė.
Susitikimo metu verbų rišėjos pasirašė pritarimą tradicijos teikimui į UNESCO reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašo tikslas – užtikrinti geresnį nematerialaus kultūros paveldo žinomumą, atkreipti dėmesį į jo svarbą, skatinti tarpkultūrinį dialogą ir pagarbą kultūrų įvairovei.
Primename, kad nuo 2011 m. Vilniaus krašto verbos yra sertifikuotas tautinio paveldo produktas. 2019 m. Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija įgavo nacionalinį statusą ir papildė Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Šiuo metu Vilniaus krašto verbos yra tarp kitų 66 Lietuvos kultūros vertybių.
Plačiau apie Vilniaus rajono nematerialųjį kultūros paveldą: https://vrsa.lt/kultura/kulturos-paveldas/nematerialus-kulturos-paveldas/1026