Kovo 15 d. minime Lietuvos žydų gelbėtojų dieną. Tai diena, kai prisimename nacistinės Vokietijos okupacijos metu veikusius didvyrius, nepabijojusius rizikuoti savo ir savo artimųjų gyvybe – pasiryžusius gelbėti žydus nuo garantuotos mirties.
Kiek tiksliai tokių gelbėtojų buvo – ko gero, neįmanoma nustatyti. Dėl veiklos rizikingumo gelbėtojai tai kartais slėpė ir nuo artimiausių asmenų, apie žydų gelbėjimą vengta kalbėti net po karo. Skaičiuojama, kad vienos žydų šeimos išsaugojimui neretai reikėdavo keleto žmonių kooperacijos ir to vykdymo po didžiausia uždanga: dažnas slėptuvių keitimas, dokumentų padirbimas, ypatingai slaptas ir rizikingas žmonių transportavimas nesukeliant įtarimo nė vienam pro šalį einančiam asmeniui.
Nacių okupacijos metais žydų gelbėtojai buvo žmonės, kurie dažnai niekuo neišsiskyrė iš kitų – deja, dažnu atveju tokiais jie liko iki šiol. Daugelyje Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų galime dar ir šiandien išgirsti, kad kažkur „tame name slėpė žydus“, tačiau tiek žydų, tiek juos gelbėjusių asmenų vardai taip ir liko užmiršta istorijos dalimi. O galbūt vertėtų tą istoriją prikelti antram gyvenimui.
Kviečiame šią dieną minėti ir Vilniaus rajono gyventojus. Kalbėkite su giminėmis, kaimynais, vietos bendruomenėmis bei ypatingai karo metus menančiais senjorais – geriausiu istoriniu šaltiniu, mačiusiu karą savo akimis.
Šią dieną minės ir Vilniaus rajono kultūros įstaigos. Kviečiame apsilankyti renginiuose, skirtuose Lietuvos žydų gelbėtojų dienai minėti.
Renginių kalendorius:
Kovo 15 d.
Kovo 16 d.
Kovo 20 d.
Šiandien asmenis, gelbėjusius žydus, Lietuvos valstybė apdovanoja Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu daugiau nei 1 600 Lietuvos piliečių, gelbėjusių žydus nacių okupuotoje Lietuvoje, yra apdovanoti šiuo kryžiumi.
Pati Žydų gelbėtojų dienos data pasirinkta ne atsitiktinai – prisimenant ko gero žymiausią žydų gelbėtoją, Vilniaus universiteto bibliotekininkę, publicistę Oną Šimaitę, kuriai 1966 m. kovo 15 d. buvo suteiktas garbingas Pasaulio Tautų Teisuolės vardas. Šių metų minėjimas jau antrasis nuo dienos įteisinimo 2022 metais.
Iš visų apie 208 tūkst. Lietuvos teritorijoje gyvenusių žydų Antrojo pasaulinio karo metu nužudyta apie 195 tūkst.