Birželio 14-ąją minimos 81-osios Gedulo ir vilties dienos metinės ir jau septintą kartą rengiama atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“. Šią dieną prisimename masinius gyventojų trėmimus į Sibirą ir prisimename tuos, kurie niekada nebegrįžo namo. Šios dienos minėjimo proga Vilniaus rajono savivaldybės švietimo ir kultūros įstaigos, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka ir jos skyriai prisidėjo prie visuomenės švietimo apie represijas prieš Lietuvos gyventojus bei dar kartą paliudijo, kad istorija, kaip ir atmintis, yra gyva mumyse.
Informacija bus papildyta
Gedulo ir vilties dienos minėjimas Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje
Balandžio 14 dieną minime Lietuvos gyventojų didžiųjų netekčių ir pasipriešinimo okupacijų 81-ąsias metines. Ta proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka pakvietė Rudaminos „Ryto“ gimnazijos 5 klasę dalyvauti renginyje „Ištark, Išgirsk, Išsaugok“. Su vaikais kalbėjomės apie šios dienos svarbą, nes istorijos išsaugojimas yra kiekvieno mūsų reikalas. Prisiminėme, kad šią dieną keliame vėliavą su juodu kaspinu ir taip išreiškiame pagarbą žuvusiems.
Renginio metu diskutavome su vaikais kuo skiriasi tremtis ir įkalinimas, kiek metų tai truko ir kiek nuo trėmimo pradžios Lietuvoje buvo išvežta šeimų. Prisiminėme apie visuotinę tylos minutę, kuri paskatina mus visus stabtelėti bei pagalvoti apie laisvės kainą. Taip pat papasakojome apie projektą „Misija Sibiras“, kuris 2016 metais pirmą kartą įgyvendino tremtinių ir politinių kalinių atminimo ir pagerbimo akciją „Ištark, išgirsk, išsaugok“. Akcijos metu, žinomi žmonės ir ne tik, visoje Lietuvoje skaito tremtinių vardus ir pavardes bei jų likimus.
Mūsų renginio svečias buvo pradinių klasių lietuvių kalbos vadovėlių autorė, docentė Elena Marcelionienė, kuri papasakojo vaikams savo šeimos trėmimo istoriją į Sibirą bei palinkėjo džiaugtis tuo, kad esame laisvi ir turime galimybę siekti savo tikslų ir svajonių.
Renginio pabaigą vainikavo viktorina, kurioje reikėjo kuo greičiau atsakyti į klausimus ir taip panaudoti savo įgytas žinias. Po viktorinos visiems buvo įteiktos dovanėlės.
Dėkojame Elenai Marcelionienei ir visiems vaikams už dalyvavimą ir prasmingai praleistą laiką.
Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka
Amžinai mūsų atmintyje. Gedulo ir vilties dienos minėjimas Kalvelių kultūros centre
Birželio 14 d. Lietuvoje minima Gedulo ir vilties diena. Tai valstybinė šventė, skirta paminėti pirmuosius Sovietų sąjungos organizuotus masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą.
Norėdamas paminėti šį nepaprastai Lietuvai ir jos gyventojams skaudų įvykį, Kalvelių kultūros centras birželio 14 d. organizavo renginį, skirtą sovietinio teroro aukoms atminti.
Minėjimas prasidėjo iškilminga eisena nuo Kalvelių kultūros centro iki Kenos traukinių stoties. Eisenos dalyviai prie traukinių bėgių padėjo vainiką ir gėles, uždegė žvakutes. Trėmimų ir genocido aukos buvo pagerbtos malda ir tylos minute. Ansamblis „Ballada“ iš Vaidotų atliko dainą „Stary krzyż”.
Vėliau visi grįžo į Kalvelių kultūros centrą, kur vyko koncertas. Kalvelių „Aušros“ gimnazijos mokinė Augusta Machnevič perskaitė Sigito Gedos eilėraštį „Pasaulio medis“ ir atliko dainą „Stoviu aš parimus“. Ansamblis „Ballada“ iš Vaidotų, vadovaujamas Teresos Koltan, atliko dainas „Baltas lino gyvenimas“ ir „O, mano rozmarinas“. Kartu su renginio svečiais buvo padainuota daina „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos“. Meninę programą papildė pamąstymai apie mūsų šalį ištikusią tragediją.
Iškilmingo koncerto pabaigoje trėmimų aukos buvo pagerbtos tylos minute.
Minėjimo dalyviai taip pat prisijungė prie atminties akcijos „Ištark. Išgirsk. Išsaugok“. Tai projekto „Misija Sibiras“ vykdoma tremtinių ir politinių kalinių vardų, pavardžių ir likimų skaitymo akcija. Taip siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad istorijoje dažnai minimi ištremtųjų skaičiai, bet pamirštama svarbi tiesa: ištremti buvo ne skaičiai, o žmonės.
Andžej Aškelovič