Penktadienį, kovo 22 d., Vilniaus rajono savivaldybėje aptarti svarbių klausimų vaiko gerovės srityje susirinko vaiko teisių apsaugos institucijų atstovai, ugdymo įstaigų vadovai ir pedagogai, krizių ir vaikų globos įstaigų darbuotojai, socialinių paslaugų specialistai, o taip pat policijos ir probacijos tarnybos atstovai.
Nuotaikingu susitikimo įvadu pasirūpino Rudaminos meno mokyklos ugdytiniai, kurie atliko kelis muzikinius kūrinius.
Susirinkusiuosius pasveikino Vilniaus rajono savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė, kuri savo kalboje pabrėžė, kad vaiko gerovės klausimai yra pakankamai sudėtingi ir aktualūs.
„Daugelis vaikų susiduria su skirtingais iššūkiais, tokiais kaip emocinis nestabilumas, šeimos ar tarpusavio santykių konfliktai, neteisybė. Vis didėjantis technologijų naudojimas ir socialinių tinklų įtaka taip pat gali turėti neigiamą poveikį vaikų gerovei, įskaitant priklausomybę nuo ekranų, miego sutrikimus ir mažesnį socialinį ryšį. Todėl labai svarbu ieškoti efektyvių sprendimų ir bendradarbiauti įvairiais lygmenimis, o ypatingai su tėvais, siekiant užtikrinti kiekvieno vaiko sveikatą, saugumą ir laimę, vykdyti įvairias prevencines priemones. Linkiu, kad šios dienos diskusijų metu dar kartą išsigrynintume tas priemones bei pasidalintume įžvalgomis, kaip galime dar efektyviau dirbti šia kryptimi“, – kalbėjo vicemerė E. Tamošiūnaitė.
Juliana Lipinska, Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė, Vilniaus rajono savivaldybės vaiko gerovės komisijos pirmininkė supažindino su komisijos veikla, nuostatais, atliktais ir vykdomais darbais. Anot jos, komisija per pirmąjį metų ketvirtį jau svarstė 28 klausimus, užtikrinant vaikų gerovę, aktyviai bendradarbiaujant su ugdymo bei kitomis įstaigomis ir organizacijomis.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Lina Baranauskienė savo pranešime „Kreiptis nereikia ignoruoti“ kalbėjo apie vaiko teisių aktualijas, apibūdino pagrindinius procesus, pareigas, iššūkius, pasidalino statistiniais duomenimis.
Pasak pranešėjos, vaiko teisių pažeidimų skaičius kasmet auga. Pernai Vilniaus apskrityje gauta daugiau kaip 5 tūkst. pranešimų apie pažeistas vaiko teises, iš jų – beveik 2 tūkst. Vilniaus rajono savivaldybėje. Pažymėjo, kad vaiko teisių gynėjai reaguoja ir nagrinėja kiekvieną pranešimą, kad būtų suteikta reikiama pagalba bei sugeneruotas teigiamas pokytis. Svarbu suteikti savalaikę bei individualius poreikius atitinkančią pagalbą.
Vilniaus rajono socialinių paslaugų centro direktorė Beata Bartkienė pristatė centro vykdomas veiklas ir teikiamas paslaugas. Ji pasidžiaugė dideliu aplinkinių įsitraukimu bei rūpesčiu vaikų gerovės procesų kūrime. Taip pat akcentavo, kad svarbus yra glaudus tarpinstitucinis bendradarbiavimas, tinkamas situacijos vertinimas ir sprendimų priėmimas.
Vilniaus rajono socialinių paslaugų centras teikia mobilias paslaugas visoje Vilniaus rajono teritorijoje ir kaip pagrindinę misiją įvardija kokybiškų į asmenį (šeimą) orientuotų socialinių paslaugų teikimą, kurios mažintų gyventojų socialinę atskirtį ir motyvuotų juos būti pilnaverčiais visuomenės nariais. Centras teikia bendras ir specialias socialines paslaugas tiek suaugusiems, tiek vaikams.
Lietuvos probacijos tarnybos Vilniaus regiono skyriaus vyriausioji specialistė Irena Žilinskienė kalbėjo apie tarnybos aktualijas, veiklos organizavimą. Viešnia papasakojo apie darbą su šiuo metu probacijos registre esančiais 7 jaunuoliais, iš kurių 2 – nepilnamečiai. Daug darbo dedama į individualius pokalbius bei socializacijos priemones, bendradarbiaujama su kitomis įstaigomis, skatinamas užimtumas bei savanorystė.
Po teorinės dalies, dalyviai buvo pakviesti į praktinę susitikimo dalį, kuomet visi kartu turėjo progą atvirai diskutuoti bei aptarti vaiko gerovės politikos subtilybes, teikti savo pasiūlymus dėl galimybių patobulinti veiklą vaikų labui.